Program Trollywood Animation Festival 2017

Observera att programmet kan komma att ändras utan några meddelanden om detta.

torsdag, maj 11 RoomLecturer
08:30 - 17:00 Registration and badge pickup open Lobby
09:00 - 09:30 Virtual Reality HebeteaternDaniel Sjölie
09:30 - 10:00 Working with concept design HebeteaternOla Larsson
10:00 - 10:20 Coffee break Kulturbaren
10:20 - 11:35 From a creation in common to dialogue : TAKAHATA Isao and MIYAZAKI Hayao’s careers and works HebeteaternIlan Nguyên
11:40 - 12:00 Offical Opening HebeteaternMartin Hellström, Mikael Fellenius
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 14:00 National Film Board of Canada – Utopia and Realities HebeteaternJelena Popovic
14:00 - 14:45 Animation and VFX HebeteaternNicklas Andersson- Important Looking Pirates
14:45 - 15:15 Coffee break Kulturbaren
15:15 - 16:30 Work in progress – five swedish movies HebeteaternPetter Lindblad
16:30 - 17:15 Let’s talk about animation in Sweden HebeteaternPetter Lindblad
17:30 - 17:45 Transport to ”Konsthallen” in the Innovatum area
18:00 - 18:20 Presentation of exhibition KonsthallenPeter Hagsér
18:30 - 22:00 Dinner for people with VIP-pass or invitation Annexet

fredag, maj 12 RoomLecturer
08:30 - 17:00 Registration and badge pickup open Lobby
09:00 - 12:00 Animation as a tool for educational processes and learning Dike/EratoAnna Rydell
09:00 - 10:00 French animation HebeteaternOliver Cotte
10:00 - 10:20 Coffee break Kulturbaren
10:20 - 11:00 Moving the borders of animation HebeteaternRickard Germundsson - Mindbender
11:00 - 12:00 Bridges over space and time — An elementary overview on Japanese animated film HebeteaternIlan Nguyên
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 14:30 The production of ”Adam” with Unity HebeteaternSilvia Rasheva
14:30 - 15:00 Coffee break Kulturbaren
15:00 - 15:45 Concept Art HebeteaternNikolai Lockertsen
15:45 - 16:30 Animation for commercials HebeteaternAnders Nyman, Per Nyman
17:45 - 19:30 VIP Dinner, Swania Hotel Scandic Swania Hotel
19:30 - 22:00 Animation Bar! Scandic Swania Hotel

lördag, maj 13 RoomPresenter
09:30 - 16:10 Registration and badge pickup open Lobby
10:00 - 11:30 Screening program – Japanese animation HebeteaternIlan Nguyên
11:30 - 12:30 Lunch break
12:30 - 14:00 A selection of animation form National Film Board, Canada HebeteaternJelena Popovic
14:00 - 14:45 A selection of French animation HebeteaternOliver Cotte
15:00 - 16:15 Mitt liv som Zucchini Hebeteatern